MIRBUD z tytułem ,,Diamenty Infrastruktury i Budownictwa”

8 lutego br. podczas gali wieńczącej IX edycję konferencji „Infrastruktura Polska & Budownictwo” odbyło się uroczyste wręczenie prestiżowych nagród ,,Diamenty Infrastruktury i Budownictwa”, wśród laureatów znalazł się MIRBUD S.A.

Nagrody za szczególne osiągnięcia w branży dla spółek na rynku polskim zostały przyznane po raz trzeci. Grono autorytetów sektora skupione w Kapitule Konkursowej wyłoniło laureatów i wyróżniło podmioty, które poprzez swoją strategię są liderami w danej kategorii.

Kapituła w toku intensywnej i niezwykle merytorycznej debaty, w której udział wzięli wybitni specjaliści i przedstawiciele biznesu, przyznała MIRBUD S.A. prestiżową nagrodę w kategorii „Realizacja Roku” w dziedzinie Budownictwo kubaturowe, za projekt Hali w Gliwicach. Nagrodę w imieniu MIRBUD S.A. odebrał Paweł Korzeniowski, członek zarządu MIRBUD S.A.

„Bardzo nas cieszy ta nagroda i dziękujemy kapitule za to zaszczytne wyróżnienie. Budowa Hali w Gliwicach była dla nas wyjątkowym przedsięwzięciem.” – komentuje przyznanie nagrody Paweł Korzeniowski, członek zarządu MIRBUD S.A. „Hala widowiskowo-sportowa w Gliwicach to ciekawa bryła architektoniczna, która wyróżnia się wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Na szczególną uwagę zasługuje nietuzinkowa, linowa konstrukcja dachu.” – mówi dalej Paweł Korzeniowski.

Powłoka dachu hali zamocowana została do 58 lin rozpiętych ortogonalnie i tworzących siatkę o boku długości 4 metrów. Liny zostały zakotwione w żelbetowym pierścieniu o średnicy dochodzącej do 150 metrów i bardzo niewielkim przekroju, po czym naprężone tak, aby osiągnąć właściwy, charakterystyczny kształt dachu. Pierścień żelbetowy o nietuzinkowym, bo zakrzywionym we wszystkich płaszczyznach kształcie o długości całkowitej ponad 440 metrów, został zrealizowany na wysokości 22 metrów. Zostały w nim zabetonowane z dokładnością do 5 mm elementy do zakotwienia lin. „Rozwiązania te pozwoliły uzyskać zamierzone przez architekta niesłychanie lekkie, o niepowtarzalnym kształcie, zadaszenie. Należy wspomnieć także o wszystkich instalacjach i urządzeniach technologicznych obiektu, montowanych pod powłoką dachu hali głównej. Z uwagi na rozpiętość dachu i jego wysokość wszystkie te elementy, na które składało się kilkadziesiąt ton konstrukcji stalowej pomostów technicznych, kilkanaście kilometrów kabli i przewodów, rur, kanałów i innych elementów musiały być montowane z wykorzystaniem technik alpinistycznych.” – dodaje Paweł Korzeniowski.


Informacje dodatkowe dotyczące nagrodzonego projektu:

  • Nazwa: Hala widowiskowo-sportowa GLIWICE
  • Oddanie do użytku: 2017 rok
  • Powierzchnia użytkowa: 62 300 m2
  • Kubatura: 615 000 m3
  • Inwestor:  UM Gliwice
  • Projekt budowlany: PERBO PROJEKT KRAKÓW
  • Generalny wykonawca:  MIRBUD SA