Wybudujemy II etap obwodnicy Kartuz

3 września br. w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku podpisaliśmy umowę z Województwem Pomorskim na budowę drugiego etapu obwodnicy Kartuz. W spotkaniu w Sali Herbowej Sejmiku Województwa Pomorskiego wzięli udział marszałkowie województwa, radni sejmiku i lokalnych samorządów, dla których inwestycja przyczyni się do rozwoju ich samorządów.

- To jedna z najdroższych naszych inwestycji, ale warto było. Kartuzom, powiatowi kartuskiemu oraz lokalnym gminom bardzo tej inwestycji brakowało. Należy szczególnie podkreślić, że tę inwestycję udało się doprowadzić do etapu realizacji tylko dzięki jednomyślności samorządowców – zarówno samorządu województwa, jak i starosty kartuskiego, oraz burmistrzów i wójtów gmin powiatu kartuskiego– mówił Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Umowę w imieniu konsorcjum firm GK MIRBUD podpisał wiceprezes KOBYLARNIA S.A. Michał Niemyt.

Podpisana umowa przewiduje budowę ok. 4,4 km, która połączy obecną drogę wojewódzką nr 224 w okolicach Grzybna z drogą wojewódzką nr 211 w okolicy Łapalic, omijając Kartuzy od północy. Droga będzie miała przekrój jednojezdniowy, po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Z istniejącymi drogami połączy się w trzech miejscach za pomocą rond w: Grzybnie, Prokowie i Łapalicach. Na trasie zostanie zbudowany wiadukt nad linią kolejową nr 229 (Kartuzy - Sierakowice) oraz kilka mniejszych obiektów inżynierskich ― przepustów. Przy drodze powstaną chodniki, ciągi-pieszo-rowerowe oraz zostanie zainstalowane oświetlenie drogowe.
 
W projekcie zadbano również o ochronę środowiska. Przepusty pod drogą będą równocześnie przejściami dla płazów i małych zwierząt, a jednym z nich przemieszczą się także nietoperze. Dodatkowo, po raz pierwszy nad budowaną drogą, pojawią się specjalne bramownice dla tych latających ssaków.
 
Dzięki realizacji obwodnicy Kartuz ruchu pojazdów poruszających się drogą wojewódzką nr 211 zostanie wyprowadzony z centrum miasta. 

Koszt realizacji zadania to 177,3 mln złotych brutto. Termin realizacji umowy: 2 lata.


(fot. Jacek Sowa / UMWP)