Siedziba Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie oficjalnie otwarta

20 czerwca br. w Szczecinie została oficjalnie otwarta nowa siedziba Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Generalnym wykonawcą obiektu jest MIRBUD S.A.

Główna siedziba WSPR jest funkcjonalna i komfortowa. W jednym miejscu znajdują się wygodne pokoje odpoczynku dla ratowników, przestronny garaż dla ambulansów, nowoczesne Centrum Symulacji Medycznych, nowe biura, apteka, myjnia z dekontaminacją i zaplecze techniczne dla karetek. 

Nowa, główna siedziba pogotowia w Szczecinie powstała na działce o powierzchni około 1,7 ha. Pierwsze prace przygotowawcze rozpoczęły się przy ulicy Twardowskiego w 2020 roku. W marcu 2021 roku podpisano umowę z MIRBUD S.A.

– Jestem dumny, że WSPR to najlepsza tego typu placówka w Polsce. Nasi ratownicy są bardzo dobrze wyszkoleni, we flocie pojazdów jest 140 nowoczesnych ambulansów, inwestujemy również w siedziby stacji w Szczecinie i w terenie. Dziękuję za to Panu Dyrektorowi Pałce i całej załodze liczącej 1320 osób. Dzisiejsza uroczystość to zwieńczenie dłuższego procesu, który rozpoczęło poszukiwanie lokalizacji i wymiana działek z Gminą Miasto Szczecin, a następnie spięcie montażu finansowego przedsięwzięcia. Już wtedy wiedzieliśmy, że Szczecin potrzebuje dwóch siedzib, dlatego nie tak dawno powstała stacja przy ulicy Duńskiej, teraz – ta główna – przy ulicy Twardowskiego. Te zmiany zapewnią bezpieczeństwo medyczne na najwyższym poziomie. Nowy obiekt oznacza dla ratowników komfort i spokój, którego tak bardzo potrzebują, kiedy codziennie narażają swoje zdrowie, by ratować nasze zdrowie – mówił podczas uroczystego otwarcia siedziby marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W ramach inwestycji powstały dwa całkowicie nowe budynki – B1 i B2. W budynku B1 znajdują się pomieszczenia biurowe dla administracji, archiwum główne, serwerownia, pomieszczenia gospodarcze, sale szkoleniowe oraz sala konferencyjna a także Centrum Symulacji Medycznych, które zostało przeniesione z filii w Międzyzdrojach. W CSM znaleźć można wysokiej wierności symulatory pacjentów, symulator przedziału medycznego ambulansu i symulator przedziału kierowcy. Ten ostatni jest nowym nabytkiem WSPR Szczecin, zakupionym w ramach polsko-niemieckiego projektu GeKoM. Ratownicy medyczni będą na nim doskonalić techniki jazdy pojazdem uprzywilejowanym. Symulator w środku wygląda i porusza się jak prawdziwy przedział kierowcy karetki – znajdują się w nim podstawowe elementy pojazdu takie jak kierownica, skrzynia biegów, hamulec czy kierunkowskazy. Obraz wyświetlany w symulatorze odzwierciedla widok, jaki obserwuje kierowca prowadzący ambulans. Dzięki temu można nim symulować jazdę pojazdem uprzywilejowanym w różnych warunkach drogowych i atmosferycznych – tak aby realnie odwzorować sytuacje z jakimi na co dzień spotykają się kierowcy karetek. Ponadto w budynku B1, na drugim piętrze, znajdują się też pokoje z miejscami noclegowymi – ratownicy medyczni z innych filii w województwie oraz uczestnicy szkoleń będą mogli w nich nocować w przypadku odbywania kilkudniowych kursów.
 
W budynku B2 zlokalizowane są pokoje ratowników medycznych oraz lekarzy, szatnia, pokój czuwania, pomieszczenia działu farmacji oraz bieżącego uzupełniania w materiały medyczne i leki a także garaże dla ambulansów, stanowiska do mycia i odkażania karetek, pomieszczenia na odpady medyczne, pomieszczenia do naprawy sprzętu medycznego oraz magazyny bielizny i odzieży. Nie brakuje stanowisk do bieżącej obsługi ambulansów.
 
– Ta inwestycja ma ogromne znaczenie nie tylko dla ratowników medycznych, ale również dla mieszkańców. Teraz karetki wyjeżdżać będą do akcji w pełni przygotowane i bez korków, co skróci czas dotarcia do potrzebujących – mówił dyrektor WSPR Roman Pałka.
 
Teren wokół budynków został zagospodarowany. Pojawiły się nowe ławki, stojaki rowerowe i nasadzenia. Na terenie znajduje się także 81 miejsc parkingowych (częściowo zadaszonych) z możliwością ładowania pojazdów elektrycznych. W nowej siedzibie stacjonować będzie 8 systemowych zespołów ratownictwa medycznego i dwa zespoły transportowe. Podczas jednego dyżuru na wezwania oczekiwać tu będzie blisko 20 medyków. 

– Ta inwestycja to dowód, że wszyscy chcemy dbać o zdrowie i życie mieszkańców. Teraz pomoc będzie szybsza i lepsza. Aby robić rzeczy wielkie i dobre trzeba współdziałać, jak w tym przypadku – mówił podczas uroczystości wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
 
Uroczystość otwarcia nowej siedziby pogotowia w Szczecinie połączono z popołudniowym festynem rodzinnym, podczas którego nie zabrakło prezentacji ambulansów, pokazów pierwszej pomocy, warsztatów ekologicznych, gier oraz zabaw dla dzieci, konkursów z nagrodami i smacznych przekąsek.

 

Kierownictwo budowy:
Dyrektor techniczny: Arkadiusz Burczyk
Kierownik kontraktu: Rafał Śmigielski
Kierownik budowy: Daniel Kozłowski
 

[fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego]